AVON proti domácímu násilí Krav Maga Global
/
/

První schůzka

První schůzka je něco, na co se zpravidla těšíme. V časopisech a na internetu lze najít stovky rad, co si vzít na sebe, jak se nalíčit, o čem mluvit a jak zapůsobit na svého vyvoleného. Co už se ovšem nedočtete je jak si vytvořit bezpečnostní plán pro první schůzku a jak vůbec myslet na svoje bezpečí. Z romantické pohádky se totiž může velice rychle stát hororový příběh.

Níže popsaná doporučení jsou mnohem důležitější než váš outfit. Lepší je být na začátku lehce paranoidní a poté na to s úsměvem vzpomínat, než situaci podcenit a nést si doživotní následky.

Na prvních schůzkách bohužel často dochází ke znásilnění. Během prvního rande, kdy se navíc popíjí alkohol, je těžší si udržet hranice. Může docházet k různým dotekům, což navozuje atmosféru, že musí dojít k sexu. Taková znásilnění a sexuální útoky obecně bývají zřídka hlášena, protože se oběť většinou stydí a má pocit, že si za to může sama. Stačí ovšem znát několik jednouchých opatření a můžete se takovým krizovým situacím vyhnout.

Seznamování přes internet

Přes internet se podle statistik seznámí každý pátý Čech. Seznamují se nejen starší ročníky, ale i teenageři. K seznamování často dochází prostřednictvím sociálních sítí. Uživatelé mají mezi svými „přáteli“ lidi, které v životě neviděli. Ve virtuálním a anonymním prostoru ovšem nemusí být každý tím, kým se zdá, a proto je třeba být dvojnásobně opatrná.

 • Nereálné údaje, falešné profily. Kriticky posuzujte veškeré nesrovnalosti v údajích zadaných druhou osobou, jestliže se Vám zdají nereálné nebo nesmyslné. Buďte skeptická. Pochybujete-li o pravdivosti zadaných údajů, raději daného partnera nekontaktujte. Nebojte se hodně vyptávat. Zkuste si všímat, jakým způsobem váš protějšek zmiňuje případné minulé známosti. Když bude o svých bývalých manželkách, přítelkyních mluvit hodně hanlivě, mělo by to pro vás být varovným signálem. Získejte další fotografie, je snadné si zfalšovat profilovou fotku, méně snadné pak fotky z dovolené, prázdnin, fotky s rodinou apod. Máte-li již nějaké údaje, jako je telefonní číslo, e-mail nebo fotografie, zkuste je prověřit na internetu.
 • Chraňte si své soukromí. Nově navázaný kontakt přirozeně svádí k prozrazování osobních a intimních údajů. Vždy dopředu důkladně zvažte, zda-li někomu prozradíte své osobní informace, jako např. e-mail nebo telefonní číslo. Informace, které jednou prozradíte, už nemůžete nikdy vzít zpět. Buďte tedy opatrná a nenechte se vyprovokovat k neuváženému jednání. Mějte pro tyto účely vytvořen e-mailový účet, kde nemáte podpis, se svými údaji a ani není propojený s vaším jménem. Když pak budete chtít svému nápadníkovi dát e-mail, pak určitě užívejte tento.
 • Nereagujte na výzvy týkající se finanční pomoci. Pokud Vás vybraný kontakt požádá o finanční pomoc, můžete si být jistá, že se jedná o podvod.
 • Není kam spěchat. Důležité je, abyste při seznamování postupovala svým vlastním tempem. Zašlete partnerovi své údaje, jako např. telefonní číslo, jen tehdy, jestliže z toho máte dobrý pocit. Sjednejte si schůzku teprve ve chvíli, až i vy budete opravdu chtít. Nenechte se k ničemu nutit. Pokud se budete cítit pod tlakem, řekněte mu to. Nebude-li na vaše námitky brát ohledy, nebojte se kontakt přerušit.
 • Telefonní hovory. Před prvním schůzkou není od věci si vyměnit pár telefonátů. Ideálně ovšem z čísla, které budete mít přímo pro tyto účely. Pokud byste použila své soukromé číslo, mohlo by se vám to v budoucnu vymstít. Když se svým protějškem mluvíte, naslouchejte zvukům v pozadí a intuitivně vnímejte, jak na vás působí jeho hlas.
 • Bezpečná první schůzka. Ačkoli jste si se svým vybraným potenciálním partnerem hodně dopisovali, možná i telefonovali a vytvořila se mezi Vámi jistá intimita, nesmíte zapomenout na to, že se stále jedná o cizího člověka. Svou první schůzku byste si proto měli dobře naplánovat.

Na co si dát pozor při první schůzce

Obecná doporučení

Následující rady vám lépe pomohou připravit se na vaši první schůzku.

 • Před první schůzkou si zkuste prověřit svého nápadníka na internetu. Zkuste si o něm najít nějaké informace. Není to nic, za co byste se měla stydět a může vám to dotvořit obrázek daného člověka.
 • Všímejte si, jakým způsobem mluví o ženách, nebo i o svých bývalých přítelkyních. Je-li nadřazený, mluví-li urážlivě, dělá sexistické vtipy, měla byste se mít na pozoru.
 • Mějte připravené číslo na taxi službu a také dostatek hotovosti, abyste mohla rande rychle opustit.
 • Určitě si na schůzku vezměte pepřový sprej. Lepší být trochu paranoidní, než situaci podcenit. Když se schůzka vyvine dobře, můžete na to společně s úsměvem vzpomínat.
 • Buďte obezřetná, pokud si domlouváte schůzku s někým, koho dobře neznáte. Raději zamiřte do restaurace, na výstavu nebo na výlet se skupinou vašich dalších přátel a počkejte, až se lépe poznáte. Určitě se nenechte pozvat domů nebo na osamělé místo.
 • Zvažte, zda se necháte doprovodit domů nebo zda půjdete s doprovodem do auta. Takový postup nedoporučujeme. Lepší je, aby váš protějšek nejdřív nevěděl, kde bydlíte, ani byste se s ním neměla ocitnout na místě bez lidí.
 • Jdete-li na první schůzku s osobou, kterou ještě neznáte, pak informujte někoho blízkého. Domluvte se, že si dáte v průběhu večera vědět a také že se ozvete, až dorazíte v pořádku domů. Pokud se budete přesouvat do dalšího baru, pošlete krátkou textovou zprávu někomu blízkému, s kým jste domluveni. Kdybyste se pak neozvala, bude mít místa, kde vás může hledat.
 • Domluvte si s někým blízkým, že když ho prozvoníte (což se dá nenápadně udělat i z kabelky), tak vám za chvilku zavolá, s tím, že musíte něco nutně zařídit. Můžete tak opustit rande, které by se vyvíjelo nepříjemně.
 • Zvažte, jakým způsobem se obléknete. Budete-li příliš provokativně oblečená, může mít vás protějšek dojem, že jste snadno k mání.
 • Nebojte se na cokoliv, co se vám nebude líbit, říct jasné ne. Máte na to plné právo a nejste povinna to nijak zdůvodňovat. Je-li váš protějšek normální, jistě to pochopí.
 • Stanovte si pevně hranice, kam až necháte první schůzku dojít. Zkuste se nad tím zamyslet, než odejdete z domova.
 • Je lépe si na prvním rande platit za sebe pití. Někteří agresoři mají bohužel pocit, že když za vás platí celý večer drinky, zaslouží si jakousi „odměnu“.
 • Pokud dojde k nějakému překročení hranic (doteky jsou už pro vás nepříjemné, příliš intimní, zkrátka agresor zajde dál, než se vám líbí) pak je třeba se ohradit úplně jasným a zřetelným „ne“. Odstrčte ruku a nahlas odmítněte další pokusy. Pak je pravděpodobné, že vaše „ne“ bude skutečně vnímáno.
 • Důvěřujte svým instinktům a pokud se vám nějaké místo nebo situace nelíbí, odejděte. Ženy jsou často varovány svou intuicí, ale bohužel své pocity neposlechnou a potlačí je. Pokud cítíte, že jste v nebezpečí, pravděpodobně tomu tak opravdu je. Nebojte se raději způsobit planý poplach.
 • Buďte opatrná, ohledně osobních informací. Neprozrazujte toho o sobě moc, nemluvě o vaší adrese, přesném místě zaměstnání, detailech o rodinném životě apod. Pokud v sobě najdete zalíbení, na nějaké to bližší poznávání bude času dost.
 • I když je váš protějšek okouzlující, neztrácejte opatrnost, většina psychopatů jsou lidé, i nichž máte hned pocit, že je znáte leta a jste s nimi propojeni až neuvěřitelným způsobem. Tuto zkušenost popsalo mnoho žen, které žily v násilném vztahu. Nepřestávejte proto používat hlavu a zároveň důvěřujte svým pocitům, které vám říkají, že něco možná není v pořádku.
 • Pokud odcházíte na toaletu, je dobré mít svou sklenici prázdnou. Případy, kdy agresor na schůzce hodí oběti drogu do pití, se čím dál častěji objevují i v Česku.

Jak poznáte, že vám někdo hodil něco do pití?

Návštěvu toalety nebo váš soukromý telefonát může agresor využít ve svůj prospěch. Pokud si nedáte pozor, může vám agresor do nevypité skleničky nasypat lék nebo drogu a následně vás znásilnit nebo se o to alespoň pokusit.

Může tak dojít k intoxikaci nejrůznějšími látkami. Velice často to bývá látka rohypnol, která vyvolává změny vědomí, otupělost, ospalost, problémy s motorikou, můžete mít pocit, že se vám těžko mluví, může vám být zima nebo naopak horko. Tyto pocity se dostavují do zhruba deseti minut po požití látky, jejíž účinek je zesílen v kombinaci s alkoholem. Po chvíli může přijít bezvědomí. Rohypnol je jen jedna z látek, které vám někdo do pití může hodit. Jakékoliv změny vědomí a hybnosti je třeba nepodceňovat a urychleně jednat.

Máte-li pocit, že jste najednou příliš opilá nebo příliš ospalá, ihned telefonem kontaktujte někoho, s kým jste předem domluvená, a požádejte ho, aby vás vyzvedl. Nebo se můžete obrátit na někoho v podniku, v němž jste, nejlépe na obsluhu. Řekněte, že vám váš partner něco hodil do pití, že máte strach a aby ho nenechali s vámi odejít. Pod vlivem omamné látky totiž můžete vypadat jako hodně opilá a pak působí logicky, že si vás váš přítel odvádí domů.

Jak postupovat po znásilnění / sexuálním napadení

Pokud k takové situaci dojde, nikdy byste neměla útočníkovi říkat např. „znám tě“, „budu si tě pamatovat“, „najdu si tě“ nebo „postarám se, aby tě policie chytla“. Na co dát ještě pozor?

 • Zavolejte někomu, komu věříte. Pokuste se zajistit důkazy, a to i v případech, kdy zatím nejste rozhodnutá, zda budete znásilnění hlásit. Zajištění důkazů je jednodušší bezprostředně po uskutečnění trestného činu. Nesprchujte se ani nemyjte, nesvlékejte oblečení, a pokud ho svlečete, uložte ho do sáčku, který neprodyšně uzavřete.
 • Vyhledejte lékařskou pomoc. Lékařské ošetření je důležité hlavně ze zdravotních důvodů. Je potřeba lékaři uvést, že jde o znásilnění. Pokud tuto skutečnost nechcete oznámit policii, pak lékař nemá oznamovací povinnost. Výjimkou jsou případy, kdy je oběť znásilnění nezletilá, pak mu tuto povinnost ukládá zákon.
 • Je velice vhodné vyhledat odbornou pomoc. Poradenská místa obětem znásilnění pomohou zorientovat se v dané situaci a poskytnou jim důležité informace. Platí, že čím dříve oběť vyhledá odbornou pomoc, tím snáze dokáže tuto traumatickou zkušenost zpracovat. Čím déle je po aktu, tím hůře se toto trauma zpracovává. Na rozdíl do policie se u těchto organizací nemusíte obávat necitlivého přístupu.
 • Pokud oběť nemá důkazní materiál ani nevyhledala odbornou pomoc, tak i přesto má smysl znásilnění nahlásit. Poslouží to k informování policie, která pak může sérií opatření nejen nakonec pachatele dopadnout, ale také předejít dalším možným napadením.
 • Pamatujte – nic není vaše vina!

Právní pomoc

Jak postupovat při hlášení útoku na policii, sexuální násilí a trestní právo.

Jak nahlásit napadení/znásilnění na policii?

Policii lze kontaktovat bezprostředně po činu přivoláním hlídky. Lepší je vždy volat státní policii na čísle 158, než městskou policii (156). Znásilnění lze nahlásit i později osobně či písemně prostřednictvím trestního oznámení. Policie poté zahájí vyšetřování. Pro vás to znamená to, že budete vyslechnut/a a ošetřena lékařem. Jestliže se obrátíte nejdříve na policii, pak policie požádá lékaře o Vaše vyšetření (za účelem zajištění stop a následků trestného činu) a ošetření. V případě tohoto postupu je potřeba počítat s tím, že Vám ze zákona vzniká povinnost se lékařskému vyšetření podrobit. Jestliže se nejprve obrátíte na lékaře, pak tento lékař na Vaši žádost sepíše zprávu, kterou jen s vaším písemným souhlasem postoupí policii.

Trestní oznámení se zpravidla podává na místně příslušném oddělení policie ČR, případně na lince tísňového volání 158. Pokud si nejste jist/a, zda se na policii můžete obrátit, je možné vyhledat a trestní oznámení podat na místně příslušném státním zastupitelství anebo na oddělení kriminální policie a vyšetřování. Místní příslušnost se určuje podle místa, kde došlo ke spáchání trestného činu. Nicméně trestní oznámení lze podat i na jiných než místně příslušných odděleních (např. trestný čin se stane v Brně a trestní oznámení podáte v Břeclavi). Pak je věcí dané instituce tyto údaje předat na příslušné pracoviště.

Paragrafy týkající se znásilnění

Okolnosti vylučující protiprávnost činu

§ 28 Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

§ 29 Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Trestní zákon č. 40/2009 Sb.

§ 185 Znásilnění

(1) Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) souloží nebo jiným pohlavním stykem provedeným způsobem srovnatelným se souloží,

b) na dítěti, nebo

c) se zbraní.

(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším čtrnácti let,

b) spáchá-li takový čin na osobě ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, ochranného léčení, zabezpečovací detence, ochranné nebo ústavní výchovy anebo v jiném místě, kde je omezována osobní svoboda, nebo

c) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.

(4) Odnětím svobody na deset až šestnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

(5) Příprava je trestná.

§186 – Sexuální nátlak

(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování nebo jinému srovnatelnému chování, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Stejně bude potrestán pachatel, který přiměje jiného k pohlavnímu styku, k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování nebo jinému srovnatelnému chování zneužívaje jeho závislosti, jeho bezbrannosti nebo svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2

a) na dítěti, nebo

b) nejméně se dvěma osobami

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 se zbraní,

b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na osobě ve výkonu vazby, trestu odnětí svobody, ochranného léčení, zabezpečovací detence, ochranné nebo ústavní výchovy anebo v jiném místě, kde je omezována osobní svoboda, nebo

c) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny.

(5) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším čtrnácti let, nebo

b) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.

(6) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 smrt.

(7)Příprava je trestná.

§ 187 Pohlavní zneužití

(1) Kdo vykoná soulož s dítětem mladším čtrnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším čtrnácti let svěřeném jeho dozoru, zneužívaje jeho závislosti nebo svého postavení a z něho vyplývající důvěryhodnosti nebo vlivu.

(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví.

(4) Odnětím svobody na deset až šestnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

(5) Příprava je trestná.

Statistiky

Z výzkumů vyplývá, že sexuální násilí patří mezi nejméně oznamované delikty, ačkoli je, s výjimkou vraždy, znásilnění považováno za nejvíce zraňující zločin. Oficiální statistiky doprovází tzv. vysoká latence (zatajování a skrývání činů).

V ČR je oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně. Předpokládá se, že znásilnění je oznamováno pouze v 8 % případů (znásilnění, ke kterému došlo v rámci rodinných a partnerských vztahů, je nahlašováno pouze v 3 % případů).

Častěji bývají oznamovány případy, kdy došlo k vážnějším tělesným zraněním, nebo byl čin spáchán neznámým agresorem. Se sexuálním násilím se v průběhu svého života setká až 25 % žen a 6-10 % mužů.

V České republice je dle průzkumu Ministerstva vnitra znásilněna každá osmá žena starší 15 let. Pouze každá třetí znásilněná žena napadení nahlásí policii. Trestné činy znásilnění tvoří téměř polovinu všech mravnostní trestních činů v ČR. Naprostá většina z žen, které prožily násilnou sexuální zkušenost, byly v mladém věku (16-25 let).  

Příčiny malé ochoty oznamovat znásilnění:

 • Vztah k pachateli. Případy deviantních a sériových pachatelů, kteří útočí na cizí, neznámé oběti, jsou statisticky ve výrazné menšině; podle průzkumů až tři čtvrtiny pachatelů udržovali určitý kontakt s obětí a až jedna čtvrtina pachatelů napadá sexuálně bývalé manželky, družky či přítelkyně.
 • Důkazní problémy. Při vyšetřování se často objevují problémy se získáváním důkazů.
 • Subjektivní zátěž plynoucí z trestního řízení. Vyšetřování přináší další stres kromě překonávání traumatické události.
 • Sekundární viktimizace a stigmatizace oběti. Podle mýtu „o pravém znásilnění“ nemůže být slušná žena znásilněna, protože vede řádný život, který vylučuje rizikové situace; předpokládá se, že znásilnění je záludné, bleskové přepadení náhodné oběti na osamělém místě brutálním zvrhlíkem; podle dalšího mýtu oběť pozdějšího pachatele provokuje (zevnějškem, chováním, lehkovážností, naivitou atd.). Viz Mýty a fakta o znásilnění
© Copyright 2013-14 KRAV MAGA o.s.

KRAV MAGA o.s., Na Pankráci 32, Praha 4, 147 00, CZ T: +42(0) 604 404 578, E: info@nenechtesiublizovat.cz

Od násilí ke svobodě s Nenechtesiublizovat.cz


Opustit stránky